Hayata Bizimle Gülümseyin…

13529227_482767955265550_4814611149872993707_n

Uygulama örneğimiz..

Ön dişlerde, metal destekli porselen restorasyonlara alternatif olarak, zirkonyum destekli restorasyonlar kullanılmaktadır. Zirkonyum destekli restorasyonlar, alt yapısında metal olmayan ve ışık geçirerek doğal dişlere çok yakın görüntü verebilen yapılardır. Zirkonyum, hem mine yapısını en iyi taklit eden malzemelerden biridir, hem de metal destekler kadar sağlam yapıdadır.

Estetikle birlikte sağlamlığı bir arada sunan, diş eti uyumunun maximum seviye de olduğu, alt yapılarda metal yerine beyaz bir alaşım olan zirkonyum kullanımı tercihi git gide artmaktadır. Zirkonyum esaslı porselenler ön dişlerde estetik ve doğal görünümü sağlarken diğer taraftan da arka dişlerde kullanılabilecek dirençli olmaları nedeniyle günümüzde daha çok tercih edilmekte ve diş hekimleri tarafından güvenle kullanılmaktadır.  Zirkonyum destekli sistemler metal destekli kaplamalarda yaşanan sorunları ortadan kaldırıp hasta ağzında doğal ve estetik görünüm yaratarak kişilerin yaşam kalitesini arttırmaktadır.

Zirkonyumun Avantajları

Işık geçirgenliğine sahip olmasından dolayı doğal dişlerin görüntüsü tam olarak yakalanır.  Klasik porselen kaplamaların alt yapıları olan metaller dişlerde opak bir görüntü yaratırlar. Bu da dişlerin cansız ve yapay görünmesine sebep olur. Zirkonyum ile bunun önüne geçilmiştir. Zirkonyum kaplamalarının içeriğinde metal bulunmadığı için metal alerjisine de sebep olmaz. Pürüzsüz ve kaygan porselen yüzeyi sebebiyle plak birikimine sebep olmadığı gibi kahve çay sigara gibi renklendiricilerden etkilenmez.

Zirkonyum Diş Kaplaması Yaptırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

  • İstek ve şikayetlerinizi rahatlıkla iletebileceğiniz, işinde uzman bir hekime başvurmaya dikkat ediniz.
  • Diş hekimine ne istediklerinizi düzgünce ifade etmeli ve gerekli ise görsellerden de yararlanarak somut bir ifade gerçekleştirmelisiniz.
  • Diş sağlığı kadar diş eti sağlığının da önemli olduğunu göz ardı etmemeye özen gösterin. Diş ve diş eti aynı anda sağlıklı olursa estetik bir gülüşe kavuşabilirsiniz.

Zirkonyum diş kaplaması hangi durumlar kullanılmaktadır?

  • Renk ve yapısı bozulmuş dişlerde beyazlatma işlemlerinden sonuç alınmaması durumlarında zirkonyum diş kaplaması kullanılır.
  • Dişleri kesilmiş veya kırılmış kimselerde zirkonyum diş kaplaması kullanılır.
  • Dişleri ayrık olan kimselerin dişlerinin birleştirilmesi, aradaki boşlukların kapatılmasında zirkonyum diş kaplaması kullanılmaktadır.
  • Kişilerin önceden yapılmış olan fakat rengi ve dokusu bozulan dolgularının tedavisinde zirkonyum diş kaplama işleminden faydalanılır.
  • Dişleri çarpık, yamuk veya eğri olan kimselerin diş yapısının tedavisinde zirkonyum diş kaplama yönteminden faydalanılabilir.

Zirkonyum birçok hastalık bölgesinin tedavi edilmesi için genellikle iyi bir tercihtir ancak her zaman her rahatsızlığın tedavisi için geçerli olacağı anlamına gelmemektedir, bazı tedavilerde farklı malzemeler kullanılması gerekmektedir. Bu tercihe diş hekimi karar verebileceği için diş hekiminizi seçerken büyük bir özen göstermelisiniz.