totalprotez

İmplant Nedir?

İmplant yapan hekimlerin en çok dental implant fiyatları, en ucuz implant diş fiyatları , vidalı diş fiyatları , implant fiyat , implant ne kadar, implant ama ucuz, gibi sorularla karsılaşırlar. İmplantlar, implant seçimine göre değişen fiyatlara sahiptir. Yerli implantlar ithal implanlara göre daha pahalıdır. İthal implant gruplarında ise İsveç menşeili implantlar daha pahalıdır.

Her implant firması üretiminde titanyumun kemikle uyumluluğunu keşfeden Branemarktır ve patentini almıştır. Her implant firması üretiminde patent sahibine belirli miktarda para öder. Sürekli yenilenen ve araştırmaların hala tüm hızıyla devam ettiği bir pazardır. Ar-ge çalışmalarına her yaklaşık her implant firması yüksek finansman ayırmaktadır ve doğal olarak tüm bunlar implant fiyatlarına yansımaktadır.

Diş implantı titanyumdan yapılan ve vidaya benzeyen çene kemiği içerisini konulan, diş kökü görevi yapan vida benzeri aperedir. İmplantlar dişizliği ortadan kaldırmak adına, diş hekimleri tarafından kullanılan en modern teknolojidir.

İmplantlar ister çürük nedeniyle ister diş hastalığı nedeniyle çekilmiş bir diş olduğunda o çekilen dişin bölgesine konulan titanyumdan bir vidadır. Bahsettiğimiz vidanın firmalar tarafından yapılmış bir sürü farklı dizaynı vardır. Bilinen dünyada, 90 farklı dizayn ve 550 den fazla implant firması vardır. Hastaların bu kadar implant çeşidi içerisinde hangisi iyisidir sorusu akıllarına geliyor. Çoğunun arasında kemikle kaynaşma açısından hiçbir farkı yoktur. Sadece dizayn açısından, hekimin kullanımını kolaylaştıran bazı yönleri vardır. Bunun yanında implant şekli her çene kemiğine göre ayrı seçilmelidir. İmplantlar her çene kemiğine göre uygun olmayabilir. İmplantların çapı genişleyip daralabilir. Boyu uzayıp kısalabilir. Bu tür seçenekleri vardır. Vida yivleri sıklaşır,keskinleşir ve kalınlaşabilir. Dizaynı biraz daha sivri veya silindir olabilir.Boynu geniş veya dar olabilir. İçine bağlanan parçaların bağlanma şekli vida olabilir, sıkışarak girebilir. Üstüne yapışacak porselen yapıştırabilir veya vidalanabilir. Böyle çeşitli farklı dizaynları vardır.

İmplantlar diş eksikliklerini tamamlamak için çene kemiğine yerleştirilen küçük titanyum parçalardır. Bu parçalar doğal diş köklerinin vazifesini görürler. Çene kemiğine basit bir cerrahi işlemle yerleştirilirler. Titanyum doku dostu olduğundan kemik yerleştirilen implantı sarar ve yapılacak dişler için sağlam bir temel oluşturur. Ölçü ve prova aşamalarından sonra yeni dişler kullanıma hazırlanır ve doğal dişleriniz zarar görmeden diş eksiklikleriniz giderilir.

Diş eksikliğinde oluşan kemik kayıplarını önlediği için implantlar yüz şeklini de muhafaza etmiş olur. İmplantlar genellikle iki aşamada yerleştirilirler. İlk aşamada implant çene kemiğinize yerleştirilir. Bunu takip eden 2-4 ayda implantın çene kemiği ile uyumu beklenir. İmplantlar çene kemiğinize sabitlendiği zaman ikinci aşamaya geçilir. İmplantların üstleri açılır ve daimi protezlerinize destek olacak küçük metal parçalar implantlara takılır. Protezleriniz bunların üzerine yerleştirildiğinde son derece doğal görüneceklerdir. Bu yöntem ile diğer doğal dişlerinize zarar gelmemekte, yalnızca eksik dişlerin yeri doldurulmaktadır. İmplantlar geleneksel köprü ve protezlere göre daha iyi konuşma ve çiğneme fonksiyonu sağlarken, yüzünüzde doğal bir görünümü de beraberinde getirir. Doğru teşhis, yeterli bilgi, tecrübe ve ekipmanla uygulandığında diş implantı, hasta ve hekim açısından olağanüstü başarılı sonuçlar verebilen bir tedavi şeklidir.

İmplantın Faydaları Nelerdir? İmplantın avantajları;

İmplantın en büyük avantajı diğer konservatif tedavi yöntemlerine oranla çok daha sağlam, rahat ve güvenilir olmasıdır. İmplantı bu kadar başarılı yapan önemli unsurlardan biri de tek başına bir yapı olmasıdır. Herhangi bir yerden destek almaya ihtiyacı olmadığı için de diğer dişleri hiçbir zararı yoktur. Kullanılan köprü ve kron tedavilerinde sağlam dişlerden destek alındığı için komşu dişler kesilerek küçültülür. Bu açıdan bakıldığında bile implantların diş hekimlerine ve hastalara sunduğu avantaj çok önemlidir.

İmplantların önemli bir faydası da halk dilinde damak olarak bilinen ileri yaşlardaki hastaların kullandığı hareketli protezlere ürettiği etkili çözümlerdir. Hareketli protezlerin kullanımı zor olmakla birlikte, ağız içinde hareket ettikleri için çiğneme fonksiyonları zayıftır, altlarına yiyecek artıkları kaçabilir ve hijyenini sağlamak için sürekli bakım gerektirirler. Kullanıcılarının yakındığı bir diğer zorlukta bazen bütün damağı kaplayacak kadar büyük protezler oldukları için tad alma hissinin azalmasıdır.

Günümüzde ise hareketli protezlerin yerine implantların üzerine yapılan sabit protezler almıştır. Bu sayede geleneksel protezlerde yaşan sıkıntılar tamamen ortadan kaldırılmıştır. İmplantlar hiç dişi olmayan total dişsiz hastaları dahi yeterli çene kemiği olması durumunda kalıcı çözümler üretir.

Acil durumlar için        0090-544-348-07-87