implant

Dental İmplantlar

Diş implantları ağızda eksik olan dişlerin yerine konulması amacı ile titanyum ya da titanyum bileşenlerinden hazırlanmış yapay diş kökleridir. Titanyum vücut dokuları ile etkileşime girmez ve son derece dirençli bir malzemedir. İmplantlar, eksik olan dişlerin oluşturduğu boşluklara yerleştirilerek yapay diş kökü görevi görürler. İmplant uygulamalarının temel amacı üzerine kullanabileceğiniz dişleri yapabilmektir. Basit bir operasyonla yerleştirilen implantların üzerine sabit ya da hareketli protezler yapılabilir. Eğer implant uygulaması için kemik miktarı ve yoğunluğu istenilen seviyede değilse implant uygulamasından önce kemik oluşturulması gerekmektedir.

 • Kaybedilen her diş için bir implant mı gerekmektedir?

  Eğer yeterli kemik uygunluğundaysanız diş hekimlerinin ilk tercihi kayıp dişlerin yerine her zaman implant uygulanması yönündedir. Bazı durumlarda ise iki implantı aralıklı yerleştirerek üzerine köprü yerleştirebilir. Kullanılacak implant sayısı ancak klinikte yapılacak muayene ve panoramik film değerlendirmesinden sonra belirlenebilir.

 • Damak protez kullanan hastalar implant tedavisinden yararlanabilir mi?

  Tamamen dişsiz ağıza sahip hastalarda bile eğer yeterli kemik varsa  implant tedavisi uygulanabilir. Eğer yeterli kemik yoksa kemik oluşturma işleminden sonra yapılacak implantlar sayesinde hareketli protezden kurtulunabilir. Alt çenede hiç diş yoksa takıp çıkartmalı bir protez kullanımı hasta için sorun olmakta ve sıkıntı vermektedir. Dil, dudak, yanak, konuşma, yemek yeme de konfor son derece düşer. Sıklıkla vuruk yapan protezlerle ilgili sorunlar, implant uygulamaları sonrasında rahatlıkla giderilebilmektedir. 
 • İmplantların sağladığı yararlar (avantajlar) nelerdir?

  Kaybedilmiş diş yerine yeni diş yapılması diğer dişler için ve çiğneme sistemi için de önemlidir. Estetik ve çiğneme fonksiyonunu geri getiren implantlar, diğer dişlerin kayıp boşluklara ilerlemesini engelleyerek, şekil bozukluklarının da önüne geçer. Diş çekiminden sonra uzun süre beklenmesi halinde zamanla kemik kaybı meydana gelecektir, implantlar bunu da engeller.
 • Köprü mü? İmplant mı?

  Tek diş eksikliği ya da birden fazla diş eksikliğinin olduğu durumlarda klasik köptü yapımında, oluşan boşluğun önündeki ve arkasındaki dişlerin kesilmesi ve küçültülmesi gerekmektedir. Fakat implant uygulaması yapıldığında herhangi bir dişin kesilmesine gerek kalmaz. Sadece ilgili boşluğa yerleştirme yapılarak dişsizlik giderilir. 
 • İmplant her hastaya uygulanır mı?

  Bazı özel durumlar dışında herkese uygulanabilen bir tedavi şeklidir. İmplant uygulamasının yapılabilmesi için, implantın yerleştirileceği kalınlıkta, yükseklikte ve kalitede kemiğe sahip olunması yeterlidir. Bazı hastalarda, kalıtımsal olarak kemik ince ya da az/çok olabilir Bazen de diş ve dişeti iltihapları çevresinde bulunan kemikleri eritebilir. Implant uygulamaları duruma göre bazen diş çekiminden hemen sonra yapılabilirken bazen de çekimden sonra bir süre beklenmektedir.
 • Ya vücut implantı kabul etmezse?

  Vücudun implant uygulamasını kabul etmemesi gibi bir durum söz konusu değildir. İmplantların bilinen herhangi bir yan etkisi ya da allerjik durumu yoktur. İmplant uygulayacak doktorun bu işin ehli, işinde titiz ve doğru planlama yapmış olması yeterlidir.
 • İmplant uygulaması sırasında ne kadar ağrı duyarım?

  Tüm cerrahi işlemler lokal anestezi altında yapılacağından, işlem sırasında herhangi bir ağrı duymazsınız. İşlem sonrasında şişlik ve ağrı durumu da minumum seviyede olacaktır.  
 • İmplant uygulamasından sonra günlük yaşantıma ne zaman dönerim?

  Çok büyük bir bölgeye işlem yapılmamışsa, ertesi günü günlük yaşantınıza geri döner, işinize gidebilirsiniz. 
 • İmplant uygulamasından sonra nelere dikkat etmeliyim?

  İmplant uygulamasından sonra işlem yapılan bölgeye soğuk kompress uygulaması yapılması önerilir. Bunun sebebi ödem oluşmasını ve şişlik oluşmasını engellemektir. Size verilen ilaçları düzenli kullanmanız halinde iyileşme süreciniz hızlanacaktır. Yine bu dönemde ağız bakımınız önem taşımaktadır.  

 

Acil durumlar için        0090-544-348-07-87