totalprotez

Günümüz diş hekimliği tedavileri arasında implant son derece önemli bir yer almıştır. Ancak bu arada en önemli konu her hastaya implant yapılabilir gözü ile bakılmadan, hastanın muayene sonrası en doğru tedavi kararını verebilmektir. Riskli durumlarda, implant tedavisine alternatif olarak protetik uygulamalar, hastanın hem vakit kaybı yaşamasını engeller hem de gereksiz maliyetlere katlanmasını engeller.

Hastalar tedavi için başvurduklarında, temel istekleri implant değil, estetik ve fonksiyonel açıdan tatmin edecek bir dişe kavuşmaktır. Üstüne diş yapılabilecek kadar sağlıklı ya da kemiğe sıkı yapışmış fakat fonksiyon ya da görüntüsü yetersiz bir dişin altında bulunan implantın kimseyi memnun etmesi beklenemez. Bu sebeple hasta doktor ilişkilerinde en önemli şey olan “güven” duygusunun kaybedilmemesi bizler için önemlidir.

İmplant tedavisi çok maliyetli midir ?

İmplant uygulamalarının artması ile birlikte implant üretimi yapan firmalar da çoğalmıştır. Bu sebeple de implantların kalitesi, yüzey özellikleri yükselmiş aynı şekilde implant üretim maliyetleri düşmütür.

İmplantların çene kemiğine uygulanması çok zor mudur?

İmplant uygulaması, gelişen tekniklerle birlikte diş çekiminden daha basit bir hale gelmiştir.

Sistemik hastalıkları olanlara implant uygulamak tehlikeli midir?

Doktor kontrolü altında bulunan tüm rahatsızlıklarda genel olarak implant uygulamanın hiçbir riski bulunmamaktadır.( Hipertansiyon,diyabet vs…)

İlk muayeneye gelirken ne yapmalıyım ?

İlk muayene gelirken, öncesinde araştırma yapmış, hekiminizin bu konudaki tecrübelerini ve uygulama örneklerini görmüş olmalısınız. Kliniğe geldiğinizde doğru planlamanın yapılması ve değerlendirilebilmesi için mutlaka panoramik film alınmalıdır.

İmplantlar allerji yapar mı?

İmplantlar vücuda en uyumlu malzeme olan titanyumdan üretilmiştir, bugüne kadar da bildirilmiş herhangi bir allerji durumu söz konusu değildir.

Ameliyat sonrası çok zorlu mudur ?

Hayır, implantlar son derece kolay iyileşirler.

İmplant sonrası dişlerim ne zaman yapılacak ??

Eğer doğru planlama yapılmış ise ve ileri cerrahi teknikler (sinüs lifting, kemik ogmentasyonları, vs..) gerekmeden implantınız uygulandıysa, üst çenede 3-4 ay alt çenede ise 2-3 ay sonra implantlarınız çene kemiğinizle kaynamış olacak ve dişleriniz sorunsuz bir şekilde yapılacak demektir. Bazı durumlarda bir günde implantların üst yapısı yerleştirilmektedir.

İmplantlarımla MR çektirebilir miyim?

Titanyum, mantetik tepkisi olmayan bir malzeme olduğundan MR çektirmenizde hiç bir sakınca yoktur.

İmplantlarımın ömrü ne kadar ???

İmplantlar tıpkı kendi dişlerinizin gibi bakım isteyen yapay dişleriniz ya da diş köklerinizdir. Ağız hijyeni iyi olan hastalarımız implantlarını sorunsuz bir şekilde uzun yıllar kullanabilirler. Tabi ki yine düzenli diş hekimi kontrolü de bu sürenin uzamasında etkili önemli faktörlerdendir.

Neden implant yaptırmalıyım ??

İmplant tedavisi sayesinde eksik dişleriniz mevcut dişlere herhangi bir işlem yapılmadan, yerine getirilebilmektedir. Porselen köprülerle tedavi edilen eksik dişler 10 yılda bir değiştirilmekte ve 1 eksik diş için yaşam boyunca 15-20 adet diş yapılmaktadır.Oysa implant tedavisi ile bir eksik diş için bir diş yapılmaktadır.

İmplanta alternatif başka tedavi var mıdır?
Uygun kriterlerdeki bir ağız için implant tedavisi değerlendirilebilir. İmplantlarla kendi dişleriniz gibi sabit dişlerinize kavuşabilirsiniz.

Protezlerimi implantla daha mı rahat kullanacağım?

Evet, İmplant uygulamasından önce dilinizle dahi kolayca çıkartabildiğiniz protezleriniz implantlarla desteklendikten sonra elinizle dahi zor çıkabilecek stabiliteye kavuşacaktır. Bu size hem sosyal olarak özgüven verdiği gibi ,protezlerin altına yemek kaçması şikayetinizinde önemli ölçüde azaldığını göreceksiniz. Ayrıca protez yapıştırıcısı tarzı kozmetik ürünlere ihtiyaç duuymayacaksınız.

İmplantlar düşer mi?
Çene kemiği ile entegrasyonu tamamlanmış bir implantın düşme olasılığı yoktur. Tabi ki bu durumun en büyük ön koşulu ağız hijyeninin ve bakımın yüksek olmasıdır.

İmplant sonrası şişlik oluşur mu? 

Doktorunuz cerrahi implant uygulaması sonrasında mutlaka buz uygulaması ve kullanmanız için bazı ilaçlar verecektir. Şişlik oluşmasını çok beklememekle birlikte oluşması durumunda,

1-) Şişmenin başladığını hissettiğinizde mutlaka buz uygulayın.
2-) Dişlerinizi fırçalamayı ihmal etmeyin.
3-) Aşırı sıcak yiyeceklerden kaçının,fazla çiğneme gerektirecek gıdalar sizi zorlayacaktır uzak durun.
4-) Her gün 5-10 dakika ağzınızı küçük hareketlerle açıp kapayın. Kasın yavaşça gevşemesini sağlayın.
4-) Mutlaka doktorunuzla irtibata geçin.

İmplant ve Sigara Kullanımı

İmplant sonrası yapmamız gereken uygulamalar yanında yapılmaması gerekenlerin en başında sigara içmek gelmektedir. Sigara dumanı içinde bulunan binlerce zehirli madde yeni operasyon yapılmış ve damar sinir zedelenmelerinin bol olduğu implant sahasına nufuz ederek implantla kemiğin birbirine entegrasyonunu olumsuz yönde etkilemektedir. Her ne kadar yara dikişle kapatıldıysa da yara uçları arasından duman sızabilmekte ve implanta direkt olarak temas etmektedir. Hastalarımız aşırı derece de sigaraya bağımlı ise en azından 1 hafta sigaraya ara vermeleri ve yara dudaklarının birbirine yapışarak sigara dumanının implanta direkt temasını kesecek sağlığına kavuşmasını beklemelidirler.

 

Write a comment:

*

Your email address will not be published.

Acil durumlar için        0090-544-348-07-87