totalprotez

Protez Nedir;

Eskiden ağızda hiç diş kalmadığı durumlarda tek tedavi seçeneği total protezlerken, ağız ve diş sağlığı alanında teknoloji ve biliminde gelişmesiyle birlikte alternatif tedavi yöntemleri gelmiştir. İster tek diş eksikliği olsun, ister tam diş implant üstü protezler en iyi tedavi seçeneğidir.

Protez ağızda farklı sebeplerle oluşan estetik bozulmaların ya da kayıp dişlerin yerine uygulanmakta ve doğal dişlerinizin tüm fonksiyonlarını sağlamaktadır. Eksik dişin sayısına ve implant uygulaması yapılacak kemiğin durumuna göre implant sayısı belirlenmektedir. Tek kuron, implant destekli köprü veya implant diş destekli köprü olmak üzere sabit protezler ya da hassas tutucular kullanılarak implant destekli hareketli protezler yapılabilmektedir. Geleneksel yöntemlere göre çok daha kullanışlı ve konforludur.

İmplant Destekli Sabit Protezler;

Kullanımı sıkıntı olan, sık sık yaşanan sorunlar sebebi ile size sorun yaşatan hareketli protezlerin yerini artık implant destekli sabit protezler almaktadır. Hareketli total protezlerin yerini hem kullanımı zor olduğundan hem de bakım zorluğu sebebi ile yerini implant destekli sabit protezlere bırakmıştır.

Tamamen dişsiz kalınan durumlarda hareketli protezlerin tutuculuğunu arttırma sebebi ile implant uygulanmaktadır. Çene içerisinde yer alan implantlar, hareketli protezin içerisindeki yuvalara yerleşir ve çiğneme, konuşma fonksiyonlarını etkin hale getirir. Hastanın durumu ve tercihine göre işlem iki şekilde yapılmaktadır;

  • Birinci yöntemde hareketli total protez kullanan hastaların protezlerini sabit proteze çevirme işlemidir. Hastanın durumuna göre 2 ya da 4 implantla hareketli protez, stabil hale getirilebilir.
  • İkinci yöntemde ise kullanılan implant sayısı arttırılarak tamamen sabit protez kullandırılmasıdır. Doğal diş gibi son derece estetik proteze kavuşan hastanın hem konforu hem de öz güveni artar.

Tamamen dişsiz bir ağızda implant üstü sabit bir protez yapılabilmesi için çenenin büyüklüğüne ve uygulanacak yönteme göre alt çene de 4-6 arası, üst çene de ise 6-8 arası implant yapımı öngörülmektedir. Ancak son planlama hastanın muayenesinden sonra netleştirilir.

Tek Diş Eksikliğinde;

Eksik dişin boşluğu etrafındaki dişlere dokunulmadan yalnızca bir adet implant diş yerleştirilir ve üzerine tek üye sabit porselen kron hazırlanır. İmplant üzerine yerleştirilen porselen kron içinde farklı alternatifler vardır. Zirkonyum alt yapılı bir kron estetik diş hekimliği uygulamaları arasında en çok tercih edilen uygulamalardandır.

Serbest Sonlu Vakalarda; 

Çekilen dişin devamında başka bir diş yoksa bu durum sonlu dişsizlik olarak adlandırılır. Bu tip durumlarda oluşan boşluğun duruma göre Çekilen dişin boşluğunun arkasında diş yok ise serbest sonlu dişsizlik vakaları olarak adlandırılır. Böyle bir durumda boşluğun büyüklüğüne bağlı olarak 2 yada daha fazla implantın üzerine porselen köprü yapılır. Her eksik diş için bir implant yapılması şart değildir.

Write a comment:

*

Your email address will not be published.

Acil durumlar için        0090-544-348-07-87