implant-ve-protez

Doğal dişlerimizi pek çok nedenle kaybedebiliriz. Yaralanma, çürüme veya diğer ağız sağlığı sorunları diş kaybına neden olabilir. Dişlerinizi kaybettiğinizde, diş hekiminiz muhtemelen sizinle protez diş olasılığını konuşacaktır. Protez diş, akrilik ve reçine, özel plastikler ve gerçek gibi görünecek şekilde tasarlanan hafif metalden yapılan ve doğal diş yerine kullanılan yapay diştir.  Siz ve diş hekiminiz en iyi çözümün protez olduğu konusunda anlaşırsanız, diş hekiminiz öncelikle ağız yapınızı inceleyerek çenenizin modelini oluşturacaktır. Diş hekiminiz bu modelden hareketle protez yapma sürecini başlatabilir.

Ağzıda serbest dolaşan damaklar mı? İmplant destekli farklı protez çözümleri ile, kaderiniz olmaktan artık çok uzaktalar..

 

İmplant Destekli Sabit Protezler;

İmplant destekli protezler, implant üzerine yerleştirilen ve implantlar tarafından desteklenen sabit veya hareketli protezlerdir. Hiç dişi bulunmayan ancak yeterli kemik seviyesine sahip olan kişiler de implant destekli protezler kullanılabilir.

Yüksek teknolojiyle üretilen titanyum implantlar aslında diş hekimliğinde kronikleşmiş bir çok sorunu da ortadan kaldırmış bulunmaktadır. Belki de en çok sevindirdiği hasta grubu, hareketli total protez kullanan tam dişsiz hasta grubudur diyebiliriz. Hareketli protezin tüm sıkıntılarını ortadan kaldıran implant destekli protezler hastaya büyük konfor kazandırmaktadır.

İmplant destekli sabit protez hastanın durumuna ve tercihine göre iki türlü yapılır. Bunlardan ilki hareketli total protez kullanan hastaların protezlerini sabit proteze çevirme yöntemidir. Bu durumda hasta sadece 2 adet implantla hareketli total protezini stabil hale getirebilir.
İkinci yöntemde ise, Günümüzde daha çok tercih edilen implant sayısı arttırılarak yapılan tamamen sabit protezlerdir. doğal diş formunda son derece estetik protezlere kavuşan hastaların özgüvenini de arttırmaya yardımcı olur. Total dişsizlik durumlarında uygulanan bu protez yönteminin başarısında teknisyenin payı yüksektir.

Tek Kuronlar;

Estetik açıdan iyi görünmeyen hasarlı, kırılmış, incelmiş ya da renk bozukluğu olan dişlerde tekrar eski haline getirmek sağlamlaştırmak estetiğini tekrar kazandırmak için uygulanan kaplamaya verilen addır. Kuronlar dişin taç dediğimiz, dişetinin üzerinde kalan kısmına uygulanan metal destekli porselen veya zirkonyumdan doğal dişin formunda yapılan bir kaplama çeşididir.

Kullanıldığı Alanlar;

Estetiği bozan büyük dolguların restorasyonunda.
Zayıf kalan dişleri güçlendirmek ve kırılmasını önlemede.
İmplantlara üst yapı olarak
Kırılan dişleri kurtarmak için
Şekil bozukluğu olan dişleri düzeltmek için
Rengi bozulan dişleri düzeltmede
Diş kaybında oluşan boşlukları komşu dişlerden destek alarak köprü yöntemiyle doldurmak

Hareketli Protezler;

Total Protezler;

Doğal dişlerin bütünüyle kaybedildiği durumlarda kullanılır. Total protezler titanyum implantın kullanılmaya başlamasına kadar tamamıyla dişsiz ağızlarda kullanılan ve çeşitli kullanım zorluklarıyla hastayı baş başa bırakan bir protez çeşididir. Hareketli yapısından dolayı ağızdan sıkça çıkabilen ve damak yüzeyini de kapladığı için his kaybına neden olan kullanımı ve bakımı zor bir protez çeşididir.

Günümüzde ise total protezler yerini implant destekli sabit protezlere bırakmış ve tamamen dişsiz ağızlar için tek alternatif olmaktan çıkmıştır.

Parsiyel (Bölümlü) Protezler;

Tamamen dişsiz olmayan ağızlarda diş eksikliği olan bölgeye kroşe dediğimiz metal bir kancayla tutturulan kısmi bir protez çeşididir.

Hassas Bağlantılı Protezler;

Yine kısmen dişsiz olan hastalarda kullanılan kısmi protez çeşididir. Diğer hareketli protez çeşitlerine göre daha yeni ve üstün olan bu yöntem de tutuculuk krojelerle (metal kanca) değil hasas bağlantı dediğimiz dişi ve erkek kısımlardan oluşan parçalarla sağlanmaktadır.

Hasas bağlantılı protezler daha estetik olan görünümleriyle parsiyel proteze oranla daha üstün sayılmaktadır. Sağlık ve kullanım açısından da daha iyi durumda olan bu protez çeşidi tutunmadaki başarısıyla da tercih sebebi olmaktadır.

CategoryGenel

Acil durumlar için        0090-544-348-07-87