Tam diş eksikliği söz konusu olduğunda hem kullanım amacı ile hem de estetik anlamda tedavi edilmelidir. Dişlerin tamamen kaybı kişinin direk olarak çiğneme fonksiyonunu etkilemektedir. Estetik anlamda dişler hem çene kemiğini hem de dudakta yumuşak dokuyu destekler. Dişlerin kök kısımları çene kemiği için destektir. Köklerin olmadığı kemik, zaman içerisinde çekilerek erir. Dudaklarda iyice içeriye kaçar, yaşlı ve istenmeyen görüntü ortaya çıkar.

 

Ağızda hiç diş kalmadığında kullanılan yöntemlerden birisi ya tam damak kullanmak ya da implant diş konforundan faydalanmakdır. Dişler çekildikten sonra çene kemiği kısalır ve incelir. Bu da dudak ve yanak desteğinin azalmasına dolayısı ile de yaşlı bir görünüme sebep olur. Bu durumda yapılacak protezin sadece dişlerin değil, bu dokularında yerini alması beklenir.

 

Bütün dişlerini kaybetmiş bir hasta için implant rahatlığı sağlayacak ilk seçenek, 1 çeneye kemik kalitesine ve çenenin şekline göre 2 ya da 4 adet implant yerleştirilerek yine takıp çıkarılan diş kullanmasıdır. Burada amaç implant diş destekleri ile dişin yemek yerken, konuşurken hapşırırken vs yerinden oynamasını önlemektir.

 

Bu tarz bir protez özellikle kemiğin ince olduğu, yumuşak doku desteği gereken durumlarda tercih edilir. Elbette hastanın ekonomik durumu da belirleyicidir. Bir sonraki seçenek hibrit protezlerdir. Kullanılan protez takma diş gibi doku desteğine sahiptir, ancak sabit bir protezdir. Takıp çıkarılmaz. Bu protez için kemik yüksekliği ve genişliği uygun olmalıdır. Kemik durumuna göre bir çeneye 4-6-8 implant gerekebilir.

 

Ağzında hiç diş kalmamış bir hastanın en çok istediği ise gerçek diş görünümünde sabit bir protez sahibi olmak. Bu tedavi seçeneği için dişlerin çekimi üzerinden çok uzun zaman geçmemiş olması, en azından çene kemiklerinin erimemiş olması gerekmektedir. Dudak ve yanak desteğinin kaybedilmemiş olması,kemik yüksekliğinin estetik görüntüyü engellemeyecek seviyede olması en önemli belirleyici kriterdir.Bir çeneye en az 6 implant yerleştirilmesi gerekmektedir. Burada her bir implant diş vazifesi görmektedir.