Estetik dolgu nedir?
Estetik dolgularda, dolgu malzemesi olarak kompozit kullanılır. Şekil verilebilme özelliğinde olup, ışıkla sertleştirilir ve dişe bağlanır. Hem ön dişlerde hem de arka dişlerde uygulanabilmektedir. Diş çürüklerinin tedavisinde kullanılan amalgam dolguların yerini artık porselen dolgu ve kompozit dolgu almaya başlamıştır. Dişler gibi beyaz olduğundan ve ışınla sertleşmesinden dolayı da ışınlı dolgu olarak da adlandırılmaktadır.

Kompozit dolgu nasıl yapılır?
Dayanıklı bir malzeme olması sebebi ile hem ön hem de arka dişlerde rahatlıkla uygulanabilmektedir. Kompozitler  yalnızca çürükleri restore etmek için değil, dişlerin rengini ve biçimini değiştirerek kozmetik etkileri için de kullanılabilmektedirler.

Ön dişlerde yapılan estetik dolgu uygulamaları nelerdir?
Ön dişlerde kullanılan sistemler oldukça başarılı sonuçlar vermektedir. İyi bir gülüş elde edebilmek için dişlerin şekli, dişlerin büyüklüğü, diş etlerinin rengi ile diş ve diş eti arasındaki ilişki son derece önemlidir. Estetik işlemler sırasında kullanılan malzemelerinde bunda katkısı vardır. Estetik görüntü 1-2 saat içinde elde edilebilmektedir.  Burada amaç uygulanan diş tedavilerinin hem görsel hem fonksiyonel olarak tatmin edici olmasıdır. Bu nedenle yapılan dolguların da şekil ve renk olarak doğal diş formunda olması, dolgu sınırlarının belli olmaması, kişinin dolguyu kendi dişinden ayırt edememesi asıl hedeftir.

Estetik dolgular ne zaman uygulanmaktadır?

  • Kırık ve çürük dişlerin onarılması için
  • Dişlerde olan kalıcı renk bozukluklarını tedavi etmek için
  • Dişlerin arasındaki boşlukları kapatmak için
  • Dişlerde boyu uzatmak için
  • Dişlerde şekil değişikliği yapıp, kişinin gülüş tasarımını yapabilmek için estetik dolgu uygulanır

Estetik dolguların kullanımı ve ömrü ne kadardır?
Estetik dolguları kendi dişiniz gibi kullanabilirsiniz. Dişlere ve diş etlerine herhangi bir zararı yoktur. Bakımı kendi dişleriniz gibi özenle yapılmalıdır. Diş fırçalama ve diş ipi kullanımının ihmal edilmemesi gerekir. Doğru kullanıldıkları sürece 5-10 yıl sizlere hizmet edebilirler. Lekelenmelerini önlemek için yapılan cilalanma sayesinde, görünümleri mükemmel, yüzeyleri pürüzsüz olur. Doğal görünmeleri, her yaştaki hastaya uygulanması ve kısa sürede tek seansta uygulanmaları büyük bir avantajdır.