803556_detay

Ağız içerisinde eksik diş bulunması sadece estetik değil sağlık açısından da önemli bir sorun. İnsanların birçoğu bunu önemsiz gördüğü için eksik dişlerle yaşamlarını devam ettiriyor ancak eksik dişler diğer dişlerin de yapısını bozarak çiğnemeyi zorlaştırmaktadır.

Eksik dişler birçok olumsuzluğu beraberinde getirmektedir. Ağız içinde eksik diş bulunması, estetik, fonksiyon kaybı ve çeşitli deformasyonlara neden olarak yaşantıyı zorlaştırmaktadır.

Eksik dişlerin yerine diş kaybı sonrası en kısa sürede mutlaka diş yapılması gerekmektedir ve eksik dişin yerine uygulanabilecek en sağlıklı tedavi alternatif Implant uygulamasıdır.

Eksik dişlerin yarattığı sıkıntılar şu şekildedir;

  • Öncelikle diş eksikliği kişinin gülüşünü bozarak özgüven azalmasına, sosyal ilişkilerde zorluklara sebep olur. Ayrıca dudak ve yanakların çökmesine, kırışmasına neden olduğundan yüzün dağa yaşlı ve zayıf görünmesine neden olmaktadır.
  • Eksik diş, kendi bölgesinde bulunan komşu dişlerinde devrilmesine, karşıt dişlerin eksik diş bölgesine uzamasına ve dolayısı ile de çiğneme fonksiyonunun azalmasına neden olmaktadır.
  • Devrilen ya da uzayan dişlerde temizlik ve bakım zorlaşacağı gibi çürük, hassasiyet, diş eti iktihabı sebebi ile ağrı oluşturacak ve diğer dişleri de kaybetme riskini de artıracaktır.
  • Ağızda eksik dişlerin bulunması sebebi ile alışılmış çiğneme düzeni de değişecektir. Sağlıklı bir çiğneme çift taraflı olması gerekirken, tek taraflı çiğneme çene eklemlerinde ağrı, ses ve kilitlenmelere neden olabilir.
  • Eksik diş bölgesinde çiğneme fonksiyonu olmadığı için çene kemiğinde rezorpsiyon dediğimiz incelme ve erimeler olmaktadır.
  • Diş eksiklikleri ayrıca diğer dişlerin aralarının açılmasına ve dişlerin orta hattı ile yüzün orta hattı arasında uyumsuzluğa ve asimetrik görünüme yol açabilir.
  • Eksik diş nedeniyle yeterince çiğnenmeyen ve öğütülmeyen besinler, bütün olarak yutulduğunda hazımsızlık, şişkinlik ayrıca gastrit ve ülser gibi mide problemlerine yol açabilir.
  • Eksik diş nedeniyle iyi çiğnenmeden yutulan yiyecekler kilo alımına sebep olabilir.

Önemsemediğimiz bir çürük veya diş eti problemi diş kaybına yol açarak beraberinde birçok hastalığa davetiye çıkarıyor.

 

Acil durumlar için        0090-544-348-07-87