image09Ağızda çeşitli nedenlerle dişlerimizi zaman içerisinde kaybedebiliriz. Yaralanma, çürüme veya diğer ağız sağlığı sorunları diş kaybına neden olabilir. Dişlerinizi kaybettiğinizde, diş hekiminiz muhtemelen sizinle protez diş olasılığını konuşacaktır. Protez dişler, kaybolan dişlerin ve dokuların, çiğneme fonksiyonlarını, konuşmaya katkılarını ve estetiğini iade ederken mevcut dokuların da sağlığının korunmasına yardımcı olmak üzere yapılan apareylerdir.

Protezleri sabit protezler, hareketli protezler ve implant olarak üç ayrı sınıfta değerlendirebiliriz.

1.Sabit protezler

  • Porselen kronlar – köprüler
  • Metalsiz estetik porselenler
  • Postcore Protezler

2. Hareketli protezler

  • Tam damak protezleri
  • Bölümlü protezler
  • Hassas tutuculu protezler
  • Overdenture protezler

3. İmplant Protezleri

  • İmplant üstü hareketli protezler
  • İmplant üstü sabit protezler

Protez diş ne zaman gereklidir ?

Tam dişsizlik durumlarında, aşarı yıpranmış dişlerde, kalıtımsal ya da genetik diş problemlerinde uygulanabilmektedir.

Protez hemen yaptırabilir miyim?

İlk randevuda hastalarımızla tanışma ve muayene yapmaktayız. Sonrasında tedavi planlaması yapılarak tedavi sürecine geçeriz. Protez tedavisi, ağızdaki diğer tüm tedaviler bittikten sonra yapılmaktadır. Diş eti tedavisi, cerrahi çekimler, dolgular ve kanal tedavileri biter, ağız hazırlanır sonrasında proteze başlanır. Protetik diş tedavisi iyi bir planlama gerektirir. Hekimin bu konuda bilgisi çok önemlidir. Eğer ağız hazırlığı yapmadan planlama yapılır, başlanır ve bitirilirse başarısız olunacaktır. Çünkü protez her zaman sağlam çürüksüz bir diş altyapısı, iyi bir ağız hijyeni ister.

dis-bolumlu-protez

Ne kadar sürede yapılır?

Protetik diş tedavisinde belli bir süre vermek pek doğru olmaz ancak ölçü alındıktan sonra ve laboratuar aşamasına geçildikten sonra ortalama 1 hafta – 10 günlük süre içerisinde protezler takılmaktadır. Ancak bu süre hastadan hastaya farklılık gösterebilir.

Estetik doğal bir görünüm nasıl sağlayabilirim?

Diş hekimliği teknolojisindeki son gelişmelerle birlikte artık diş doğallığında protezler yapılabilmektedir. Bunun için doğal dişlerin ışık geçirgenliğine çok yakın içinde altyapısında metal kullanılmayan emress (pres porselenler), zirkonyum, inseram, lamina ( laminate-yaprak porselenler vs.. ) porselenleri kullanılarak kaplamalar yapılmaktadır.

Hiç dişim kalmadı ama damak kullanmak istemiyorum?

Artık damak protezlerinin yerini implant üstü protezler almıştır.

İmplant sadece damak protezlerinde mi kullanılır?

İmplant tek diş eksikliği olmak üzere bütün diş eksikliklerinde kullanılabilir. Eğer köprü istemiyorsanız yandaki dişlere zarar vermeden implant uygulanır iyileştikten sonra üzerine porselen kaplaması yapılır.

Protezlerimin bakımını ve temizliğini nasıl yapmalıyım?   

Protezlerin de doğal dişler gibi her gün fırçalanarak üzerindeki besin artıklarının ve plağın temizlenmesi gerekir. Fırçalama, protezin temizliği açısından olduğu kadar ağız dokularının sağlığı açısından da oldukça önemlidir. Fırçalama için protezlere özel hazırlanmış fırçaları veya yumuşak kılları olan diş fırçaları ile sabun kullanabilirsiniz. Temizlik için eczanelerde ve marketlerde bulabileceğiniz protez temizleyicilerini veya ultrasonik temizleyicileri de kullanabilirsiniz. Protezlerin cilasını bozabilecek sert diş fırçaları kullanmayın. Protezlerin temizliğinde fazla aşındırıcı içeren temizleyicileri ve çamaşır suyu gibi beyazlatıcıları kullanmayın. Protezler darbeye karşı dayanıksız oldukları için, düştüklerinde kolayca kırılabilirler. Bu nedenle protezlerin temizliğini bir havlu veya su dolu bir kabın üzerinde yapmak; düşüp kırılmasına karşı önlem olarak alınabilir. Protezlerin kullanılmadıkları zamanlarda kurumaması gerekir, bu nedenle protezler kullanılmadıkları zamanlarda temiz bir suyun içinde bekletilmelidir. Protezlerinizi kesinlikle kaynar suya koymayın; bu protezinizin şeklinin bozulmasına neden olabilir. Protezlerin dışında yumuşak fırçalarla dilin ve protezin altında kalan destek dokuların da fırçalanması ağız sağlığınızın korunması açışından oldukça önemlidir.

Protezlerimi ne zaman yenilemeliyim?   

Protezlerin destek dokularla ilişkisi dokuların zamanla büzülmesi sonucu bozulabilir. Bu ilişki astarlama işlemleri ile sağlanabilir. Bu sağlanmadığı taktirde protez gevşeyecek, dokuları tahriş etmeye başlayacak ve acıtacaktır. Bu durum devam ettiğinde ağız içinde ciddi problemlere neden olabilir. Protezlerin dokularla uyumu bozulduğunda, dişler aşındığında ve eskisi kadar besinleri öğütememeye başladığında protezin yenilenmesi gerekir. Protezlerin 2 – 4 yılda bir bunlar olmasa da, yapıldığı malzeme bakterilerin tutunmasına uygun ortam hazırlamaya başladığı durumlarda da yenilenmesi gerekebilir.

Protezinizde sizi rahatsız eden bir durum olduğunda kendiniz düzeltmeye çalışmayın, hemen dişhekiminize başvurun.