İnsanların dişleri konusundaki en büyük istekleri onların beyaz olmasıdır. Yapılan araştırmalarda insanların %7’sinin dişleri gözükmesin diye gülmekten kaçındıkları ortaya çıkmıştır.

Dişlerde istenmeyen lekeler neden oluşur?
Leke oluşumunun birden fazla sebebi olabilir. Yaşın etkisi, kahve, çay, kola, sigara tüketimi, travmalar, eski protezler, kaplamalar vb… Yine dişlerin oluşumu süresince kullanılan antibyotik ve ya aşırı florit tüketimi de dişlerde renklenmelere sebep olmaktadır. Bu durum, dişin yapısından ileri gelebileceği gibi gelişim çağında alınan antibiyotik ya da florür nedeni ile, yaşlılıkla, dişe gelen bir darbe nedeni ile de olabilir.

Bleaching (Beyazlatma) işlemi kimlere uygulanabilir?
Hemen hemen herkese! Ancak, tedavinin etkili olamayacağı bazı durumlar vardır. Dişhekiminiz tam bir ağız içi kontrol ve teşhisi ile dişlerin bu işlem için uygun olup olmadığını belirleyecektir. Dişleriniz sağlıklıysa daha beyaz ve doğal gülümseme için ideal bir çözümdür.

Bleaching (Diş Beyazlatma) işlemi zor ve zahmetli midir?
Ağız ve Diş Sağlığı teknolojisindeki ilerlemeler sayesinde artık bu işlemler son derece kısa bir sürede ve güvenli şekilde yapılmaktadır.

Diş Beyazlatma Nasıl Yapılır?
Diş beyazlatma tedavisine başlamadan önce diş hekiminiz dişetinizin durumunu ve diş renginizi kontrol eder. Öncelikle diş etlerinizde herhangi bir enfeksiyon veya diş taşı varsa önce bunların tedavisi yapılıp tamamlanır. Daha sonra dişinizin yapısına ve rengine göre güvenli ve uygun olan diş beyazlatma yöntemi diş hekiminiz tarafından seçilir.

Kliniğimizde uygulanmakta olan yöntemlerle dişlerin rengi 4-7 ton arasında açılabilmektedir. Beyazlatma tedavisinde kullanılan beyazlatıcıların içerisinde bulunan etken maddeler hem yüzeydeki hem de derindeki lekelere etki ederek gerçek bir beyazlatma sağlar.  Yine klinikte uygulanan bir yöntem olan ışıklı beyazlatma ekonomik ve hızlı sonuç vermesi açısından tercih sebebi olan diş hekimleri açısından da önemli bir beyazlatma yöntemidir. Bu yöntemle dişler önemli ölçüde beyazlatılabilir. Işıkla beyazlatma yöntemi ışığın rengine ve türüne göre kendi arasında sınıflara ayrılmaktadır.

  • Mavi ışık yöntemi; Dişin üst tabakası (mine tabakasını) beyazlatır.
  • Led ışık yöntemi; Mine tabakası ve dentin tabakasının arasında bir beyazlık sağlar.
  • Yeşil ışık lazer yöntemi; Dişin içindeki dentin tabakasını (lazer yöntemiyle) beyazlatır.

Işıklı diş beyazlatma işleminden sonra diş ve ağız bakımınızı düzenli olarak yapmanız diş renginizi koruyacaktır. Fakat dişlerinizi fırçalamadan normal beslenmenize devam ederseniz, bunun yanında kola, kahve, çay gibi boyayıcı ve aşındırıcı etkisi olan içecekleri de tüketirseniz, dişleriniz tekrar renklenmeye ve yeni lekeler tutmaya başlar. Eski rengine dönen dişleriniz için tekrar beyazlatma işlemi gerekebilir.  Bunların dışında Dişleri beyazlatmak için eczanede reçetesiz olarak satılan ürünler de bulunabilir. Bu ürünlerden biri olan beyazlatıcı diş macunları leke çıkarma özelliğine sahip ve dişlerde cilalama yapan özel kimyasallar barındırır. Yapılan araştırmalarda bu özelliğe sahip diş macunlarının dentin tabakasını yıprattığı ve sürekli kullanımının uygun olmadığı bildirilmiştir.

Beyazlatma işlemleri dişin yapısına renklenme nedenine bağlı olarak farklı sonuçlar göstermektedir. Bazı insanlar sadece beyazlatıcı bir diş macunuyla istediği sonucu elde ederken, bazı insanlarda özellikle gri diş rengine sahip olanlar ve dişteki renklenmeleri ciddi boyutta olanların dişlerdeki ışıltıyı tekrar kazanmaları için porselen vener kaplamalar, empress, zirkonyum kaplama tedavilerinden birini yaptırabilirler. Çürükten kaynaklanan bir renklenme varsa buraya da estetik dolgu yapılması gerekebilir. Nasıl bir tedaviye ihtiyacınız olduğunu diş hekiminiz belirleyebilir.