Pedodonti (Çocuk Diş hekimliği), 0-13 yaş grubu çocukların süt ve daimi dişlerinin sağlıklı olarak korunmasını, çürük, travma, kalıtımsal ve benzeri etkenlerin bu dişlerde oluşturduğu sorunların giderilmesini amaçlayan bir diş hekimliği dalıdır. Bebeklik çağından itibaren çocukların ağız-diş sağlığını ve çene-yüz bölgesi gelişimini takip ve tedavi ederek, aynı zamanda koruyucu önlemleri de içine alan bir alandır. Pedodonti (Çocuk Diş hekimliği), 0-13 yaş grubu çocukların süt ve daimi dişlerinin sağlıklı olarak korunmasını, çürük, travma, kalıtımsal ve benzeri etkenlerin bu dişlerde oluşturduğu sorunların giderilmesini amaçlayan bir diş hekimliği dalıdır. Bebeklik çağından itibaren çocukların ağız-diş sağlığını ve çene-yüz bölgesi gelişimini takip ve tedavi ederek, aynı zamanda koruyucu önlemleri de içine alan bir alandır. Çocuklarınızın birinci yaş gününde, çocuk diş hekimini (pedodonti uzmanı) ziyaret edin.

Pedodontist Nedir?

Pedodontist (Çocuk Diş Hekimi), 5 senelik diş hekimliği eğitimini bitirdikten sonra 4 yıl süren çocuk ağız, diş sağlığı dalında uzmanlık programını tamamlayan uzman diş hekimine verilen unvandır. Dişlerin gelişiminin yanı sıra çocuk psikolojisi, büyüme ve gelişimi, çocuğa yaklaşım gibi temel eğitimleri de almışlardır.

Neler Yapar;

  • Küçük yaşta ortaya çıkan diş hekimi korkusunun oluşmasını engellemek amacı ile bilgilendirmede bulunur,
  • Çocuklarda oluşabilecek çürük risk grubunu tespit ederek, her çocuğa özel koruyucu uygulamaları belirler,
  • Çocukların beslenme alışkanlıkları hakkında bilgilendirmede bulunur,
  • Süt ve daimi dişlerde oluşmuş çürüklerin tedavi edilerek sağlıklı hale gelmesini sağlar,
  • Erken süt dişi kayıpları sebebi ile ortaya çıkacak problemlerin önüne geçmek için uygun tedavi yöntemlerini belirler,
  • Travma sebebi ile oluşan (düşme, çarpma, trafik kazası vb…) daimi ve süt dişlerde meydana gelen sorunların tedavi edilmesini sağlar
  • Diş hekimi korkusu oluşmuş, hiçbir şekilde tedaviye izin vermeyen çocuklara ve engelli çocuklarımıza yönelik tedavileri genel anestezi altında gerçekleştirmek

Çocuklarda İlk Diş Hekimi Muayenesi

Erken dönemde başlayan diş hekimi korkusunun çocuklarda gelişmemesi için ilk muayene çok önem taşımaktadır. İlk süt dişinin sürmesini takiben (6 ay – 1 yaş dönemi) mutlaka Çocuk Diş Hekimi tarafından muayenesi yapılmalıdır. Erken dönemde başlayan diş hekimi korkusunun çocuklarda gelişmemesi için ilk muayene çok önem taşımaktadır. İlk süt dişinin sürmesini takiben (6 ay – 1 yaş dönemi) mutlaka Çocuk Diş Hekimi tarafından muayenesi yapılmalıdır.

“Hayat boyu sürecek ağız ve diş bakımının 6 aylık iken başlaması gerekmektedir”

Ağız ve Diş Sağlığı, vücut sağlığının temel taşı olmakla birlikte bu konuda erken yaşta adım atılması ve ağız ve diş bakımına mutlaka özen gösterilmesi gerekmektedir. Bir çok ebeveynin yanılgısı süt dişlerini geçici görmeleri ve önemsememeleridir. Oysa süt dişlerinin ihmal edilmesi, ileride daimi dişlerde de çeşitli sorunlara yol açabilmektedir. 5 yıllık diş hekimliği eğitiminin devamında 4 yıl da çocuk diş hekimliği alarak pedodontist unvanını alan hekimler, çocuğun fiziksel ve duygusal gelişimlerine uygun bir yaklaşımla çocuğun ağız ve diş sağlığı muayenesini gerçekleştirir ve gerekli bilgilendirme de bulunurlar. İlk muayenenin devamında 6 ayda bir sürekli kontroller sayesinde hem çocuklarda diş çürüğü gelişimi engellenir hem de hekim fobisinin önüne geçilmiş olur.

Muayene olmak için 1 yaş çok erken değil mi?

Çocuk diş hekiminin öncelikli görevi, çocuklarınızın diş çürüklerinin oluşmaması için gerekli önlemleri almaktır. Muayenenin 1 yaş’ta olmasının nedeni ise bebeklik döneminde dişlerin nasıl temizlenmesi gerektiğinin ebeveynlere gösterilmesidir. Yine halk arasında en yaygın terim olan “Biberon çürüğü” nün ve yanlış beslenme alışkanlıklarına bağlı olarak ortaya çıkabilecek erken dönem çürüklerinin önüne geçmektir.

İlk yaş muayenesinde bebekler ağrı hisseder mi?

Hayır, bu yaşta yapılan muayene de bebek annesinin kucağında gerçekleştirilir ve bebeği korkutmamak için tüm hareketler yavaş ve nazikçe gerçekleştirilir. Hiçbir el aleti de kullanılmaz. Çocukları ilk diş hekimi muayenesine alıştırmak için neler yapılmalı? Ebeveyn olarak sizlerin ilk muayene öncesinde oyunlarla bilgilendirmeler yaparak, yine bu konuda yazılmış hikaye kitapları okunarak çocuklarınızı bu ilk deneyime hazırlayabilirsiniz. Bizler de kliniğimizde bulunan oyun parkımızda çocuklarımızın muayene öncesi eğlenceli vakit geçirerek bulundukları ortamı sevmelerini sağlamaktayız.