agrisiz-implant

Diş hekimliği alanında hızla gelişen teknoloji ve yenilikler sayesinde, artık dikiş gerektirmeden implant cerrahisi yapılabilmekte. İşlem ağrısız ve hızlı bir şekilde tamamlanıyor ve bir saat sonra günlük aktivitelerinize devam edebiliyorsunuz! 

İmplant teknolojisi hem diş hekimlerinin hem de hastaların hayatını değiştiren bir icat olarak hayatımızda yer edindi. Çekilen dişlerin yerine hem estetik hem sağlık hem de kullanım konforu rahatlığıyla hızla yaygınlaştı. Gün geçtikçe hem uygulama hem de implantlar hızla gelişiyor.

İmplant tedavisi diş hekimliğinde özel bir uzmanlık alanıdır. Bu nedenle bu tedaviyi gerçekleştirecek olan hekimin bu konuda eğitim almış ve bu alanda uzmanlaşmış olması gerekir. Cerrahi prosedürü yerine getirebilmek için ağız cerrahı, implatolog ya da periyodontolog ve protez uzmanından oluşan bir ekip gerekmektedir.

AĞRI HİSSEDİLMİYOR

Diş implantı yerleştirme operasyonu çok zor bir operasyon mu?
Teknolojideki gelişmeler sayesinde dental implantların yerleştirilmesi artık zaman olarak çok kısaldı ve uygulama çok basitleşti. Kaliteli ve geliştirilmiş implant markaları kullanılarak yapılan bir yerleştirme 5-6 dakikada bitiyor. İmplantlar artık taşıyıcı bir ara parçaya ihtiyaç duyulmadan direkt olarak yerleştirilerek, uygulama süresi kısaltılıyor. Gelişmiş anestezik maddeler sayesinde hiç ağrı olmuyor. Operasyon sonrasında kullanılan ilaçlarla da ağrı ve şişme gibi şikayetler önlenebiliyor.

İmplant tedavisinin başlayıp bitmesi ne kadar zaman alır?
Eğer implant yapılacak bölgedeki çene kemiğinde bir sorun yoksa, kaliteli yüzey teknolojisi olan bir implant uygulamasında; alt çene için 6, üst çene içinse 8 hafta beklemek gerekir. Sonra da implantın üzerine porselen kuron-kaplama yapılır. Beklemeye tahammülü olmayan bazı hastalara ise implant yerleştirildikten hemen sonra kaplamasını da takıyoruz. Biz buna ‘immediate-loading’ yani ‘anında yükleme’ konsepti diyoruz. Bazen de dişi çeker çekmez yerine implant takıyoruz. Bu işlemi de ‘immediate implant’ diye tanımlıyoruz.

Total (tam) dişsizlik durumunda implant:
Eğer alt ve üst çenede ya da her ikisinde tam dişsizlik sorunu var ise implant ile desteklenmiş hareketli veya sabit protez uygulaması yapılabilir. Klasik yöntemlerle alt çenede kullanılan tam protezler kemiğin zamanla erimesi nedeniyle tutuculuk konusunda zayıftır. Protezin altına yiyecek artığı kaçabilir, vuruk meydana gelebilir. Üst çenede kullanılan protezler ise damağı tamamen kaplamasından dolayı tat alamama, mide bulantısı gibi sorunlara yol açar. İmplant üstü protezlerde protez çeneye implantla sabitlendiği için herhangi bir oynama, protez altına yiyecek kaçması, vuruk gibi sorunlar söz konusu olmaz .

Çene kemiği yetersizse implant:
İmplant tedavisi için kemik ebatı yeterli değilse bazı cerrahi işlemlerle yeni kemik oluşumu başlatılabilir. Kemiğin genişliği yetersiz ise kemik greft işlemi ile suni kemik tozu kullanılarak kemik miktarı artırılabilir. Kemiğin çok ince olduğu durumlarda ise bu işlem yeterli olmaz. Bu durumlarda da ağız içinden kemik parçası alınarak implant uygulanacak olan bölgeye yerleştilir ve bu yolla kemik miktarında artış sağlanabilir. Kemik yüksekliğinin yetersiz kaldığı durumlarda ise distraksiyon yöntemi ile kemik uzatılarak yeni kemik kazanılır.

Sinüsli fting (Sinüs yükseltme)
Üst çene kemiğinin sağ ve sol bölümlerinde sinüs adı verilen boşluklar bulunmaktadır. Bu boşluklar uzun süreli dişsizlik nedeniyle hava basıncının etkisi ile genişleyebilir ve aşağıya doğru sarkabilir. Bu durum sinüs bölgesinin altında kalan dişsiz bölgelere implant yapılmasını engelleyebilir. Bu durumda sinüs lifting adı verilen, sinüslerin hacmini azaltıp kemik hacmini artırmayı sağlayan özel bir cerrahi müdahale uygulanabilir.

 

Write a comment:

*

Your email address will not be published.

Acil durumlar için        0090-544-348-07-87