20likdisler

Ağzımızda en son süren üçüncü azı dişleridir. Genellikle 17-25 yaşları arasında sürmeye başlarlar. 20’lik diş adı verilen bu dişlerin ağızda bırakılıp bırakılmaması ise tartışmalı bir konudur. Eğer pozisyonunda sorun yoksa, çevre dokulara herhangi bir zarar vermiyorsa bu dişler yerinde kalabilirler. Ancak çene kemiği ile kaynaşmış ve anormal pozisyonda olan bir dişin daha büyük sorunlar açmaması için çekimine karar verilebilir.

Yirmilik dişin çekilmesini gerektiren durumlar nelerdir?

 • Çürük oluşumu, hem yirmilik dişi hem de yanında bulunan azı dişini tehdit eder. Bu çürükleri fark etmek ve tedavi etmekse zordur. Ağrı ve enfeksiyona yol açmakla birlikte apse ile sonuçlanan daha ileri sorunlarda meydana getirebilmektedir.
 • Diş Eti Hastalıkları, Kısmen çıkan yirmilik dişler, diş etinde bakteri ve yiyecek artıklarının toplandığı bir enfeksiyon odağı oluşturur. Buda ağız kokusu, ağrı ödem gibi sorunlara yol açabilir. Enfeksiyona bağlı olarak lenfler aracılığı ile yanak ve boyuna da yayılım gösterebilir.
 • Basınç ağrısı, eğer pozisyonu doğru sürmüyorsa komşu dişlere basınç uygular ve ağrı hissedilir.
 • Ortodontik sebepler, dişlerdeki çapraşıklıkları düzeltmek için ortodonti tedavisinde yirmi yaş dişlerinin basınç etkisi diğer dişlere de etki yapacağından, çapraşıklığın daha da artmasına sebep olabilir.
 • Protez tedavisi, yapılan bir hastada mutlak yirmilik dişler hesaplanmalıdır. Yirmilik diş çekildikten sonra ağız yapısı değişeceğinden yeni bir protez yapmak gerekebilir.
 • Kist oluşumu, gömük bir dişin sebep olduğu kistik vakalar görülmüştür. Oluşan kistler kemik yıkımına, çene genişlemesine, çevresinde bulunan dişlerin de zarar görmesine sebep olabilir.

Hiçbir rahatsızlık vermese de kötü pozisyonlu bir yirmilik diş niçin çekilmelidir?

yirmilik-disDişin pozisyonunun bozuk olması enfeksiyon için tek başına yeterli bir sebeptir. Böyle bir durumda bahsedilen problemler mutlaka yaşanacaktır. Üstelik bu tip problemler aniden ve beklenmeyen bir zamanda gelişirler. Yirmilik dişler, fırça ve diş ipiyle ulaşılması zor alanlarda bulunurlar. Zamanla çürümeye yol açan bakteri, asit ve yiyecek artıkları bu bölgede toplanır. Eğer diş çürür ve dolguyla restore edilmezse diş kısa zamanda iltihaplanır. Bu dişleri temiz tutmak zor olduğundan biriken bakteri ve yiyecek artıkları kötü ağız kokusuna sebep olur. Diş eti altında yatay pozisyondaki gömük bir diş, diğer dişlerin hareketi, sıklaşması ve çarpıklaşması ile sonuçlanacak olan bir basınç oluşturur. Gömük dişin üzerini kaplayan diş etinin altına toplanan bakteriler enfeksiyona yol açar.

Yirmilik dişlerin çekilmesi için en uygun zaman nedir?

İmpact- kötü pozisyonlu bir diş şikayete yol açsın ya da açmasın 14 ila 22 yaşları arasında çekilmelidir. Genç yaşlardaki operasyonlar teknik olarak daha kolaydır ve iyileşme daha çabuk olur. 40 yaşın üstünde operasyonlar epey zorlaşır. Ayrıca yaşın artmasıyla birlikte yan etkiler de artar ve iyileşme dönemi uzar.

Aktif Enfeksiyonun olduğu durumlarda diş çekilebilir mi?

Genellikle çekilmez, enfeksiyonun olduğu bir durumda müdahale edilirse enfeksiyon çevreye yayılır, yara iyileşmesi geç ve güç olur. Lokal ağız hijyeni, antibiyotikler ve bazen de karşı çenedeki yirmilik dişin çekimi ile enfeksiyon kontrol altına alınır.

Diğer diş çekimlerinden farklı mıdır?

Yirmilik dişin konum, şekil ve boyutuna bağlı olarak uygulanacak işlemin zorluk derecesi değişir. Basit bir çekimden sonra hafif bir şişlik, ağrı ve kanama olabilir. Daha özel işlemler gerektiren bazı kompleks çekimler de uygulanabilmektedir. Diş hekiminizin alacağı önlemler ve bulunacağı tavsiyeler yan etkileri düşürür.

Çekim sonrası bakım nasıl olmalıdır? 

 • Ağrı, enfeksiyon ve kanama oluşmaması için yara yeri kurcalanmamalıdır.
 • İlk 24 saat boyunca çekim yapılan taraf ile çiğneme yapılmamalıdır.
 • İlk 24 saat sigara içilmemelidir. Çünkü sigara kanamayı arttırıp iyileşmeyi bozar.
 • Tükürülmemelidir. Yoksa kanama artar ve pıhtı yerinden oynayabilir.
 • Kanama kontrol edilmeli. Eğer dikiş atılmamışsa steril gazlı bezle tampon yapılır. Pıhtı oluşumu için tampon yarım saat ağızda tutulmalıdır. Tampon alındıktan sonra kanama devam ediyorsa yeni bir tane konur.
 • Şişkinliğin kontrolü. Operasyon sonrası bölgeye soğuk bir tampon uygulayarak dolaşım yavaşlatılır ve yüzün şişmesinin önüne geçilir. Uygulama şöyle olmalıdır: 20 dakika soğuk tampon- 20 dakika ara- tekrar 20 dakika soğuk tampon şeklindeki periyotlarla devam edilir.
 • İlk 24 saatten sonra her 2 saatte bir ılık tuzlu suyla ağzı gargara yapmak gerekir. karışım 1 bardak ılık suya 1 çay kaşığı tuz koymak suretiyle hazırlanır.
Write a comment:

*

Your email address will not be published.

Acil durumlar için        0090-544-348-07-87